ReGround
2022 - Projekt uniwersytecki
Software: SketchBook Pro, AutoCAD, SketchUp, VRay, Photoshop.
ReGround to kawiarnia, której celem jest rozwiązanie problemu głodu na świecie (SDG2) porzez regeneracyjne podejście do projektu, którego ambicją jest edukacja klientów na temat marnowania żywności. Konsumentom przedstawiona zostaje podróż ziaren kawy, która zaczyna się od ich uprawy i tradycyjnie kończy się w kubku kawy. Ta podróż zostaje rozszerzona o trzy kroki. Pierszy z nich to suszenie zużytych ziaren przez kawiarnię, drugi to oddawanie ich klientom, a trzeci to ich ponowne wykorzystanie przez kosumentów. Klienci mogą się dowiedzieć o sposobach na ponowne wykorzystnie fusów z kawy przez stonę internetową kawiarni, do której łatwy dostęp zapewnia kod QR umieszczony na plakacie wyjaśniającym działanie kawiarni. Co więcej, klienci są zaangażowani w przygotowywanie własnego kubka kawy, poprzez możliwość zmielenia ziaren kawy. Kawiarnia oferuje jedzienie, kanapki i desery, które konsumenci mogą doprawić świeżymi ziołami znajdującymi się w donicy z przodu baru.
Rysunki
W opracowaniu projektu wykorzystano przegląd literatury. Projekt odnosi sie do Celu Zrównoważonego Rozwoju 2 - Zero Głodu (SDG2). Celem SDG2 jest “położenie kresu głodowi, osiągniecie bezpieczeństwa żywnościowego i poprawienie odżywiania oraz promowanie zrównoważonego rolnictwa” (ONZ - Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych, brak daty. ReGround znajduje się w Angli, gdzie baza klientów pochodzi z graju wysoko rozwiniętego i charakteryzuje się wysokim dochodem per capita. Jednakże, w Wielkiej Brytanii jest 8,4 miliona ludzi, których nie stać na jedzenie (Fare Share, 2022). Ze względu na lokację projektu, w której jest wiele systemowych rozwiązań, których celem jest pomoc obywatelom, którzy na codzień cierpią z powodu głodu, ReGround edukuje klientów na temat marnowania żywności i zachęca ich do jego ograniczenia, jako sposób na zmniejszenie głodu. To rozwiązanie zostało wybrane, ponieważ, jak sugeruje FAO (2022), “ograniczenie strat żywności i odpadów ma kluczowe znaczenie dla stworzenia świata bez głodu”.
W ReGround klienci są zachęcani do ponownego wykorzystania fusów z kawy w domu. Jednymi z najpopularniejszych sposobów na to są kompost i nawóz. ReGround jest kawiarnią, która oferuje okrężne podejście do podróży ziaren kawy, poprzez zachęcanie klientów do zwrotu zużytych fusów do natury. Łączność z naturą jest dodatkowo wzmocniona poprzez możliwość doprawiania jedzenia świeżymi ziołami oferowanymi przez kawiarnię, pozwalając klientom na zaangażowanie wielu zmysłów: węchu, dotyku i smaku.
Opisane wcześniej idee są dodatkowo umocnione poprzez elementy biofilne zawarte w projekcie, ponieważ promują one pozytywne interakcje między ludźmi a naturą. Tego rodzaju interakcje sprzyjają poszerzonemu poczuciu relacji i odpowiedzialności za wspólnoty ludzkie i naturalne (Kellert, S.R., et al., 2015). Zawarte w projekcie cechy biofilnego designu to: zapewnienie świeżych ziół, użycie kolorów występujących w naturze - zielony i brązowy, dobór materiałów - drewniane wykończenia oraz wzór inspirowany korą drzewa na froncie baru. Jak zasugerowali Kellert i in. (2015), biofilny design wymaga powtarzalnego i trwałego zaangażowania w naturę, do czego klienci są zachęcani poprzez promowanie okrężnego używania ziaren kawy.